مشکلات بایت دندان و درمان آنها با ارتودنسی

مشکلات بایت که به آنها مال اکلوژن نیز گفته می شود، شامل عدم همترازی دندان ها یا فک است و می ‌تواند منجر به مسائل جدی دندانپزشکی شود. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط انجمن ارتودنتیست های آمریکا، ۷ مشکلات شایع بایت شامل اندربایت، کراس بایت، اوربایت، شلوغی دندان ها، فاصله دندان ها، اپن بایت و اورجت هستند.

همه مشکلات بایت قابل حل بوده و متخصص ارتودنسی می تواند در مورد بهترین برنامه درمانی با بیمار صحبت کند. در ادامه به انواع بات ها به طور کامل پرداخته شده است.

آندربایت

زمانی که دندان های پایینی، جلوتر از دندان های بالایی قرار می گیرند، آندربایت نامیده می شود. دندان های جلویی به گونه ای طراحی شده اند که به هنگام بستن دهان یا جویدن بر روی دندان های پایینی قرار گیرند اما در اندربایت، نحوه قرارگیری دندان ها برعکس حالت طبیعی است. بنابراین این شرایط می‌ تواند از نظر زیبایی و دندانپزشکی مشکلاتی را ایجاد کند.

مشکلات ناشی از اندربایت

بیمارانی که از آندربایت رنج می‌ برند، اغلب در دهان، فک و عضلات صورت احساس درد می کنند. اندربایت می‌ تواند باعث تنفس مزمن از راه دهان شود. این امر منجر به هالیتوز و عفونت های باکتریایی می شود. علاوه بر این، این نوع از مال اکلوژن همچنین می ‌تواند باعث ساییدگی بیش از حد مینای دندان و درنتیجه پوسیدگی آن شود.

بیماران مبتلا به اندربایت ممکن است اختلالات خواب، خروپف و آپنه خواب را تجربه کنند. از نظر زیبایی شناسی، زمانی که فک پایین جلوتر از فک بالا باشد، حالت صورت از شکل نرمال خود خارج می ‌شود. همچنین این نوع مال اکلوژن منجر به تلفظ دشوار کلمات می ‌شود.

علت ایجاد اندربایت

اندربایت معمولاً از ویژگی‌ های ژنتیکی است. با این حال، برخی از عادات دوران کودکی می توانند شدت آن را تشدید کنند. به عنوان مثال مکیدن بیش از حد انگشت شست یا استفاده از پستانک می تواند از علل ابتلا به این مشکل ساختاری فک باشند. در برخی موارد عادت کودک به بیرون کشیدن زبان منجر به تحت فشار قرار دادن مکرر دندان های پایین و در نتیجه حرکت آنها به سمت جلو می شود.

اصلاح اندربایت

یک متخصص ارتودنسی می تواند در هر مرحله از زندگی، مشکل اندربایت را اصلاح کند. اما این نوع از مال اکلوژن بهتر است در دوران کودکی برطرف شود. زیرا استخوان ها در کودکان قابل انعطاف بوده و بنابراین یک متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از وسایل مخصوص آن را به راحتی درمان کند. متداولترین دستگاهی که برای کمک به اصلاح اندربایت مورد استفاده قرار می گیرد، منبسط کننده های فک بالا و هدگیر است.

  • منبسط کننده برای هر فرد به طور سفارشی ساخته شده و بر روی چندین دندان بالایی در پشت دهان قرار می گیرد.

یک پیچ دو نیمه دستگاه را از وسط به هم متصل می ‌کند. طبق دستورالعمل های ارتودنسی، بیمار با چرخاندن کلید در بخشی از دستگاه، منبسط کننده را فعال می کند. این امر باعث ایجاد تنش در محل اتصال دو استخوان پالاتال می ‌شود و به مرور زمان آنها به تدریج از هم دور می شوند.

دور شدن دندان ها تا جایی که دندان های پایین در مقابل استخوان فوقانی دهان بسته شوند، ادامه می ‌یابد. بیماران به طور معمول از منبسط کننده برای چند ماه تا یکسال استفاده می ‌کنند.

  • هدگیر با کشش معکوس، وسیله‌ ای است که به فک بالا متصل شده و مانند ماسک صورت مورد استفاده قرار می گیرد. هدگیر با استفاده از نوارهای فلزی که بر روی دندان‌ های فوقانی پشتی قرار می ‌گیرند، فک بالا را به موقعیت صحیح منتقل می ‌کنند. بیماران به طور معمول روزانه بین ۱۲ تا ۱۸ ساعت از هدگیر استفاده می ‌کنند.
  • بزرگسالان مبتلا به اندربایت معمولاً به جراحی نیاز دارند. در این جراحی پزشک فک بالا را به سمت جلو یا فک پائین را به سمت عقب حرکت می‌ دهد. اصلاح اندربایت در بزرگسالان علاوه بر جراحی به استفاده از بریس ها یا سایر وسایل دندانپزشکی نیز نیاز دارد.
  • در موارد خفیف، گاهی اوقات دندانپزشک می‌ تواند دندان های تحتانی را تغییر شکل داده و روی دندان های فوقانی را روکش کند تا ظاهر باید اصلاح شود.

کراس بایت

کراس بایت زمانی رخ می‌ دهد که دندان های بالایی و پایینی فاصله بسیار زیادی با یکدیگر داشته یا در موقعیت نادرستی همپوشانی دارند. دو نوع کراس بایت قدامی و خلفی وجود دارد.

کراس بایت قدامی مشابه اندربایت است. در این نوع کراس بایت دندان های بالایی در درون دندان های پایینی با فاصله زیاد قرار گرفته اند. اندربایت خلفی زمانی رخ می ‌دهد که دندان های بالایی پشتی در داخل دندان های عقبی پایین قرار می ‌گیرند. این عدم انطباق می‌ تواند در یک یا دو طرف دهان رخ دهد.

مشکلات ناشی از کراس بایت

افراد مبتلا به کراس بایت به دلیل عدم تطابق ببین فک بالا و پایین در معرض خرد شدن یا ترک خوردگی دندان ها قرار دارند. مانند هر بایت نامناسب، در این نوع از مال اکلوژن نیز تمیز کردن دندان ها دشوارتر است و این امر موجب رشد بیش از حد باکتری ها و پلاک ها و در نتیجه ایجاد حفره در دندان ها می ‌شود.

موقعیت نامناسب دندان‌ ها همچنین می ‌تواند باعث تحلیل لثه و در معرض دید قرار گرفتن ریشه دندان ها شود. تحلیل لثه باعث ایجاد عفونت و بیماری ‌های لثه می‌ شود.

علت ایجاد کراس بایت

علت اصلی کراس بایت، ژنتیکی است. افرادی که با فک پایین بزرگتر و فک فوقانی کوچکتر متولد می شوند، به احتمال زیاد دچار کراس بایت می شوند. تنفس مزمن دهانی می تواند رشد ناقص کام بالا را تشدید کند. رشد دیر هنگام دندان های کودک نیز از علل ابتلا به این نوع  از مال اکلوژن می باشد. همچنین افتادن دیرهنگام دندان های شیری به ویژه در فک بالا، احتمال ابتلا به این نوع بایت را افزایش می دهد.

اصلاح کراس بایت

براکت ها قادر به رفع بیشتر کراس بایت های خفیف هستند. نوع براکت های مورد استفاده به محل و شدت دندان ‌های تحت تاثیر بستگی دارد. اما ارتودنسی شفاف و براکت های فلزی اغلب برای بسیاری از بیماران، گزینه های کارآمدی به شمار می روند.

اوربایت

اوربایت که گاهی اوقات به آن دیپ بایت نیز گفته می ‌شود، زمانی رخ می ‌دهد که دندان ‌های جلویی بالا با بسته شدن دهان، بیش از حد با دندان های جلویی پایین همپوشانی داشته باشند. اوربایت می ‌تواند عمودی یا افقی باشد.

مشکلات اوربایت

عدم انطباق ناشی از اوربایت باعث ایجاد فشار اضافی بر روی دندان ها شده و این امر احتمال خرد شدن و ساییدگی زودرس آنها و همچنین خطر پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد. یک اوربایت درمان نشده در نهایت می ‌تواند باعث درد قابل توجه در فک، صورت و ناحیه سر شود. اوربایت همچنین ممکن است باعث بایت مکرر بیمار در سقف دهان شود. این امر منجر به ایجاد زخم های دردناک در سقف دهان می شود.

علل ایجاد اوربایت

شایع ترین علت اوربایت، نقص در شکل یا اندازه فک و دندان‌ ها است. در اغلب موارد، فک پایین بسیار کوچک است. با این حال فک بالا نیز ممکن است فضای زیادی را اشغال کرده باشد. در صورت عدم درمان، اوربایت به دندان ها اجازه می دهد که بر روی یکدیگر قرار گرفته و در صورت فضای خیلی کم یا بسیار زیاد دندان ها، موجب کج شدن آنها شود.

علت ایجاد این مال اکلوژن می‌ تواند ژنتیکی باشد. همچنین ممکن است در اثر ضرب دیدگی دهان، تغذیه طولانی مدت نوزاد با شیشه شیر یا کشیدن زبان بر روی دندان های فوقانی ایجاد شود. اوربایت همچنین می ‌تواند به دلیل از دست رفتن یک یا چند دندان در فک پایین رخ دهد.

اصلاح اوربایت

در اکثر کودکان و نوجوانان اوربایت در اثر ازدحام دندان ها ایجاد شده و به طور معمول می توان آن را با استفاده از براکت های ارتودنسی اصلاح کرد. سایر راه های درمانی شامل خارج کردن دندان های شیری و استفاده از دستگاه‌ های تغییر رشد فک و دندان است.

در بسیاری از بزرگسالان، عدم استفاده از درمان های پیشگیرانه در کودکی روند کار را دشوارتر می‌ کند. اگر اوربایت نسبتاً خفیف باشد، براکت های سنتی ارتودنسی برای اصلاح تراز دندان ها کافی خواهند بود. اما در موارد شدیدتر، ممکن است متخصص ارتودنسی برای جا انداختن دهان یا انجام عمل جراحی برای تغییر شکل فک، برخی از دندان ها را خارج کند.

ازدحام دندانی

ازدحام دندان ها زمانی رخ می دهد که فضای کافی برای رشد مستقیم دندان ها در دهان وجود نداشته باشد. در نتیجه ممکن است بعضی یا تمام دندان ها چرخیده و یا با هم همپوشانی داشته باشند. ازدحام دندان ها بسته به تعداد دندان های آسیب دیده و محل آن ها ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد.

مشکلات ناشی از ازدحام دندان

شلوغی بیش از حد دندان ها، مسواک زدن و نخ دندان را دشوار می ‌کند. در نتیجه این امر منجر به تجمع پلاک و باکتری بر روی دندان ‌ها می‌ شود. زیرا دندان ‌های راست و مستقیم به راحتی تمیز می شوند اما دندان های کج به دلیل عدم تمیز شدن درست، با مشکلات دندانپزشکی همراه هستند. اگر ازدحام دندان متوسط تا شدید باشد، به احتمال زیاد پوسیدگی دندان و بیماری لثه ایجاد می شود.

بهداشت ضعیف دهان و دندان همچنین می تواند به مرور زمان منجر به مشکلات سلامتی از جمله ضعف سیستم ایمنی بدن و در موارد نادر بیماری قلبی شود.

علت شلوغی دندان ها

شلوغی دندان ممکن است در اثر دندان های بزرگتر از حد طبیعی رخ دهد. این دندان ها به دلیل آنکه فضای لازم برای رشد صحیح را ندارند، بر روی یکدیگر قرار گرفته یا دچار چرخش می شوند. شلوغی دندان ها همچنین می ‌تواند به دلیل از دست دادن زود هنگام دندان‌ های شیری ایجاد شود. در این شرایط سایر دندان ها به داخل فضای خالی حرکت کرده و تراز بندی دندان ها را مختل می کنند.

به همین ترتیب از دست دادن دیر هنگام دندان های شیری و رویش همزمان دندان‌ های بزرگ دائمی می ‌توانند موجب شلوغی و ازدحام شوند.

اصلاح شلوغی دندان ها

براکت های دندان متداول ترین روش درمانی برای ازدحام دندان است. در بیشتر موارد متخصص ارتودنسی می ‌تواند از براکت های سرامیکی، براکت های فلزی یا گزینه های دیگر مانند ارتودنسی شفاف یا بریس های لینگوال استفاده کند. از روکش های دندانی نیز اغلب می توان برای درمان موارد خفیف تا متوسط شلوغی دندان در بزرگسالان استفاده کرد.

فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها شرایطی است که در آن شکاف هایی بین برخی یا تمام دندان ها ایجاد می شود. فاصله گرفتن دندان ها می تواند در هر نقطه از دهان رخ دهد. اما در بیشتر موارد در دندان های جلویی بالا دیده می شود. این وضعیت می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را درگیر کند.

در بزرگسالان فاصله دندانی معمولاً دائمی است و برای اصلاح نیاز به درمان ارتودنسی دارد. اما در کودکان در برخی از موارد که رشد دندان های دائمی به پایان نرسیده است، با ظاهر شدن دندان ها فاصله ها از بین می روند.

مشکلات ناشی از فاصله دندان ها

فاصله بین دندان ها معمولا هیچ خطری برای سلامت دندان‌ ها ایجاد نمی ‌کند. در موارد بسیار نادر فاصله بین دندانی می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی در لثه ها باشد. به عنوان مثال، بیماری پریودنتال یا بیماری پیشرفته لثه می تواند باعث شل شدن دندان ها و ایجاد شکاف بین آنها شود.

علت ایجاد شکاف بین دندان ها

بسیاری از بیماران مبتلا به شکاف بین دندانی معمولاً دندان های بسیار کوچکی دارند. علاوه بر این، رشد بیش از حد بافت حاشیه خط لثه در دندان های جلویی فوقانی نیز می ‌تواند باعث ایجاد فاصله در بین دندان ها و گاهی اوقات برجسته شدن آنها شود. همچنین برخی از عادات، به ویژه در دوران کودکی نیز در ایجاد فاصله موثر هستند.

اصلاح فاصله بین دندان ها

به طور معمول از درمان ارتودنسی برای رفع فاصله بین دندان ها استفاده می شود. برای این امر معمولاً از بریس های سنتی، بریس های شفاف، بریس های متحرک یا بریس های لینگوال استفاده می شود. سایر روش ها برای پر کردن شکاف ها شامل روکش و باندینگ دندان است. در صورت رشد لثه در دو دندان فوقانی جلویی، ممکن است برای برداشتن بافت اضافی به جراحی نیاز باشد.

اپن بایت

اپن بایت به شرایطی گفته می ‌شود که دندان‌ های جلویی فوقانی و تحتانی در صورت بسته بودن دهان بر روی یکدیگر قرار نمی گیرند و یک فضای خالی بین آنها ایجاد می ‌شود.

مشکلات ناشی از اپن بایت

اپن بایت درمان نشده در زمان کودکی می ‌تواند در آینده باعث ایجاد مشکلات دهان و دندان شود. اپن بایت می ‌تواند منجر به ساییدگی دندان های پشتی و در نتیجه افزایش احتمال پوسیدگی آنها شود. مانند سایر بایت ها، شلی زبان یا سایر اختلالات گفتاری از عوارض اپن بایت به شمار می رود.

علت ایجاد اپن بایت

در بسیاری از موارد علت اپن بایت وجود یک مشکل مکانیکی در استخوان فک است. همچنین در برخی از موارد رانش طولانی مدت زبان می ‌تواند به اپن بایت کمک کند.

اصلاح اپن بایت

گزینه ‌های تصحیح نیش باز اغلب به سن بیمار بستگی دارد. در کودکان ۰ تا ۴ ساله معمولاً اپن بایت به مداخله نیاز ندارد. زیرا در این سن کشیدن زبان و نیش باز طبیعی است. در بیماران ۷ تا ۱۰ سال، دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا رویش دندان ‌های دائمی به اپن بایت منجر می شوند یا خیر.

در سنین ۱۱ تا ۱۷ سال درمان اپن بایت که معمولا شامل استفاده از ارتودنسی است، آغاز می شود. در بیماران بالاتر از ۱۸ سال اپن بایت شدید برای اصلاح به جراحی فک نیاز دارد.

اورجت

رویش دندان‌ با زاویه نادرست یا اورجت زمانی رخ می دهد که دندان های جلویی فوقانی دیرتر از حد طبیعی رشد می کنند. در یک بایت طبیعی، دندان های جلویی فوقانی باید هنگام بسته شدن دهان به صورت مستقیم بر روی دندان های جلویی پایینی قرار گیرند. اما در اورجت دندان ها با زاویه افقی بیشتری به سمت خارج رشد می کنند. اورجت ها ممکن است خفیف یا شدید باشند.

مشکلات ناشی از اورجت

علاوه بر مشکل در گاز گرفتن یا جویدن، تراز نامناسب دندان ها می تواند بسته شدن کامل لب ها را با مشکل روبه رو کند. همچنین این نوع از بایت می تواند منجر به مشکلات گفتاری یا گاز گرفتن مکرر زبان و قسمت داخلی گونه ها شود.

علت ایجاد اورجت

استخوان فک توسعه ‌نیافته می ‌تواند باعث بیرون زدگی دندان های جلویی شود. همچنین برخی از عادات دوران کودکی مانند رانش زبان، استفاده بیش از حد از پستانک و مکیدن انگشت می ‌توانند منجر به اورجت شوند.

اصلاح اورجت

گزینه های درمانی مختلفی برای اصلاح اورجت ها وجود دارد. براکت ها محبوب ترین روش برای اصلاح زاویه دندان های جلویی هستند. گزینه های دیگر شامل کشیدن دندان های پرمولر به منظور تغییر قوس دندانی و هدایت دندان های جلویی به جایگاه مناسب است. در بیمارانی که از کمبود رشد فک رنج می‌ برند، جراحی اغلب بهترین گزینه به شمار می رود.

دکتر ندا اسلامی

متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد
عضو بنیاد ملی نخبگان
دارای بورد تخصصی

سابقه بیش از ۱۳ سال فعالیت در کلینیک ویژه دانشکده دندانپزشکی مشهد

آدرس:بلوار هاشمیه – هاشمیه ۱۸ (بلوار صارمی) – پلاک۱۵۱ – ساختمان مدرن هاشمیه – طبقه فوقانی بانک مسکن – طبقه دوم – واحد ۴ تماس: ۰۵۱-۳۸۸۴۵۰۳۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *