مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

داشتن لبخند سفید و زیبا آرزوی همه افراد است. اما متاسفانه با گذشت زمان دندان ها ممکن است درخشندگی و سفیدی خود را از دست بدهند. با از بین رفتن مینای دندان، دندان ها به زرد تغییر رنگ داده و از زیبایی لبخند کاسته می شود. مینای دندان یک پوشش خارجی دندان است و بخش قابل مشاهده آن را تشکیل می دهد. مینا ماده سختی است که از دندان محافظت می کند.

اما با گذشت زمان ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر رنگ دهد. این امر به دلیل مصرف غذاها، نوشیدنی ها و گاهی اوقات داروهایی رخ می دهد که می ‌توانند بر روی دندان ها اثر گذاشته و موجب تغییر رنگ آن ها شوند. به همین دلیل برخی از افراد از روش های سفید کردن یا بلیچینگ دندان برای حفظ ظاهر سفید رنگ دندان ها استفاده می کنند.

بلیچینگ دندان یکی از محبوب ترین اقدامات زیبایی دندان در کلینیک های دندانپزشکی به شمار می رود. بلیچینگ دندان به دو روش مراقبت در منزل و سفید کردن در مطب دندانپزشکی انجام می شود. هر کدام از این روش ها دارای نکات مثبت و منفی بوده و باید تحت نظر دندانپزشک انجام شوند. بلیچینگ دندان تنها دندان های طبیعی را سفید کرده و قادر به سفید کردن تاج های مصنوعی دندان یا اتصالات کامپوزیتی نیست.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای بلیچینگ دندان هستند؟

تقریباً همه افراد می ‌توانند از روش بلیچینگ دندان بهره ببرند. سفید شدن دندان یک روش کم تهاجمی برای بهبود ظاهر لبخند است. افرادی که چای و قهوه مصرف می ‌کنند و همچنین مصرف کنندگان دخانیات و افرادی که لکه های دندانی ناشی از عادات غذایی دارند، از کاندیداهای اصلی روش بلیچینگ دندان هستند. لکه های دندانی بیشتر به رنگ زرد و گاهی قهوه ای دیده می ‌شوند.

این لکه ها در خارجی ترین سطح دندان ایجاد شده و به راحتی از بین می روند. افرادی که از لکه های ذاتی دندان رنج می برند، بیشتر از سایرین به روش های سفید کننده دندان نیاز دارند. سفید کردن دندان ها علاوه بر زیبایی لبخند به بهداشت دهان و دندان نیز کمک می ‌کند. با این حال، انجام این روش در برخی از موارد توصیه نمی شود.

به طور کلی بلیچینگ دندان برای گروه های زیر از افراد توصیه نمی شود :

 • مسائل مربوط به سن و بارداری :

بلیچینگ در کودکان زیر ۱۶ سال به دلیل بزرگ شدن محفظه پالپ یا عصب دندان توصیه نمی شود. سفید شدن دندان ها در این شرایط می‌ تواند باعث تحریک پالپ یا حساس شدن آن شود. علاوه بر این، بلیچینگ دندان در خانم های باردار یا شیرده نیز توصیه نمی شود.

 • دندان های حساس و دارای آلرژی :

بلیچینگ دندان ممکن است برای افرادی که دچار دندان ها و لثه های حساس هستند، لثه های آن ها در حال عقب رفتن است و یا دارای ترمیم معیوب در داخل دندان هستند، توصیه نمی شود. علاوه بر این، افرادی که به پراکسید حساسیت دارند نیز نباید از محصولات سفید کننده استفاده کنند.

 • افراد مبتلا به بیماری لثه، مینای دندان فرسوده، حفره ‌ها و ریشه های در معرض دید :

افراد مبتلا به بیماری لثه یا افرادی که مینای دندان آنها دچار فرسودگی است، معمولاً قادر به استفاده از روش های سفید کردن دندان نیستند. قبل از انجام هر گونه روش سفید سازی دندان ها باید حفره های دندان درمان شوند. این به این دلیل است که محلول های سفید کننده به پوسیدگی ها و نواحی داخلی دندان نفوذ می‌ کنند.

این امر می تواند باعث ایجاد حساسیت شود. همچنین سفید کردن دندان ها موجب سفید شدن ریشه دندان نمی شود. زیرا ریشه ها فاقد لایه مینای دندان هستند.

 • پرکننده ها، تاج ها و سایر ترمیم ها :

مواد پرکننده دندان و مواد کامپوزیتی مورد استفاده در ترمیم های دندانی، قابلیت سفید شدن ندارند. بنابراین استفاده از یک ماده سفید کننده بر روی دندان های حاوی ترمیم، منجر به سفید شدن ناهمگون دندان ها می شود.

 • دندان های لکه دار غیرمعمول :

دندان های زرد رنگ به خوبی به روش های سفید شدن پاسخ می دهند. با این حال، این روش ها برای دندان های قهوه ای نتایج ضعیف تری ارائه می دهند.

همچنین دندان‌هایی که رنگ مایل به خاکستری یا بنفش دارند، به هیچ عنوان به روش های بلیچینگ ‌دندان پاسخ نمی دهند. لکه های خاکستری و بنفش دندان که ناشی از آنتی بیوتیک تتراسایکلین هستند، بسیار سخت بوده و ممکن است برای نتیجه دهی به شش ماه درمان در منزل همراه با درمان های در مطب نیاز داشته باشند.

مزایای بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ دندان شامل موارد زیر است :

 • لبخند روشنتر :

یکی از مزایای اصلی روش های سفید کننده دندان، روشن و جذاب کردن سریع لبخند است. دندانپزشکان می توانند با استفاده از بلیچینگ، لکه های عمیقی را که خمیر دندان های سفید کننده قادر به از بین بردن آنها نیستند، رفع کنند.

 • افزایش بهداشت دهان و دندان :

تمیز کردن حرفه ای لکه های دندان موجب سلامت، استحکام و تقویت دندان ها و همچنین کاهش احتمال ایجاد حفره و بیماری ‌های لثه که ناشی از تجمع پلاک هستند، می‌ شود.

 • ارائه نتایج سریع و ماندگار :

دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان می تواند فرایند بلیچینگ دندان را در یک جلسه درمانی انجام دهد. در واقع بلیچینگ دندان به عنوان یک روش سریع و کارآمد به شمار می رود. علاوه بر این، دنبال کردن یک روال مناسب برای بهداشت دهان و دندان در خانه می تواند منجر به نتایج ماندگار بلیچینگ شود.

 • ایمنی فرآیند :

کیت های سفید کننده دندان که در فروشگاه ها و داروخانه ها ارائه می شوند، می توانند لثه را تحریک کرده و حساسیت دندان را افزایش دهند. فرآیند حرفه ای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک، از دهان در برابر هرگونه آسیب محافظت کرده و سطح ماده سفید کننده به دقت تنظیم و کنترل می شود.

روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو نوع درمان های خانگی یا درمان داخل مطب تقسیم می شود:

 • بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

سفید شدن دندان ها توسط دندانپزشک می ‌تواند روند درمان را سریعتر کند. محلول سفید کننده معمولاً بسیار قوی تر از کیت های خانگی است. همچنین ممکن است از گرما، نور یا ترکیبی از هردو برای تسریع و تشدید روند سفید شدن استفاده شود. بلیچینگ دندان در مطب ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می انجامد. این روش به طور کلی می‌ تواند ۳ تا ۸ مرتبه، دندان ها را روشن کند.

 • سفید کردن دندان در خانه

روش های سفید کردن دندان در خانه شامل موارد زیر است:

 • خمیر دندان های سفید کننده :

همه خمیر دندان های سفید کننده به از بین بردن لکه های سطحی دندان کمک می ‌کنند. زیرا حاوی مواد ساینده ملایم هستند. علاوه بر این، خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد شیمیایی ملایمی هستند که اثربخشی بیشتری در از بین بردن لکه ها دارند.

محصولات سفید کننده بدون نسخه و حرفه ای، حاوی کاربامید پراکسید یا پراکسید هیدروژن هستند که به روشن شدن لکه ها در اعماق دندان کمک می کنند. تمام دندان های سفید کننده می توانند سایه های روی دندان را روشن کنند.

 • نوارهای سفید کننده و ژل های بدون نسخه :

ژل های سفید کننده شامل ژل های شفاف و مبتنی بر پراکسید هستند که با یک برس کوچک مستقیماً بر روی سطح دندان قرار می گیرند. دستورالعمل ها بسته به قدرت پراکسید متفاوت هستند. همچنین نوارهای سفید کننده دندان نوارهای بسیار نازک و تقریبا نامرئی هستند که با ژل سفید کننده با پایه پراکسید پوشانده شده اند.

این نوارها باید طبق دستورالعمل های موجود بر روی برچسب استفاده شوند. نتایج اولیه حاصل از این روش در طی چند روز پس از استفاده، مشاهده شده و معمولا تا ۴ ماه ماندگاری دارند.

 • محلول های شستشو دهنده دهان :

از جدیدترین محصولات سفید کننده موجود، می‌ توان به محلول های سفید کننده دندان اشاره کرد. این محلول ها مانند سایر دهانشویه ها باعث شادابی تنفس، کاهش پلاک دندان و بیماری لثه می شوند. این محلول ها باید قبل از مسواک زدن به مدت ۶۰ ثانیه در داخل دهان چرخانده شوند.

 • سفیدکننده های دندان مبتنی بر سینی :

سیستم های سفید کننده دندان مبتنی به سینی که بدون نسخه خریداری می شوند، شامل پر کردن یک سینی محافظ دندان با محلول سفید کننده حاوی پراکسید و سپس قرار دادن این سینی ها بر روی دندان می باشند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

ماندگاری نتایج حاصل از درمان های سفید کننده دندان در خانه یا در مطب دندانپزشک با مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و شستشوی روزانه دهان افزایش می یابد. همچنین پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی مانند موارد زیر می تواند از ایجاد مجدد لکه ها جلوگیری کند:

 • چای سیاه و قهوه
 • نوشیدنی های ورزشی
 • نوشیدنی های گازدار
 • انواع توت و سایر غذاهای به شدت رنگی
 • انواع سس ها

عوارض جانبی بلیچینگ دندان

در حالی که سفید کردن دندان روشی ایمن به شمار می ‌رود، اما ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد که شامل موارد زیر هستند:

 • حساسیت دندان :

دندان ها ممکن است پس از بلیچینگ حساس شوند. با این حال، این حساسیت با گذشت زمان کاهش می ‌یابد. در برخی از موارد دندانپزشک ممکن است حساسیت را با محصولات حاوی نیترات پتاسیم و ژل سدیم‌ فلوراید درمان کند.

 • تحریک لثه :

سفید کردن دندان همچنین ممکن است باعث تحریک لثه شود. این امر ممکن است به دلیل تماس با محصول سفید کننده رخ دهد. این عارضه جانبی پس از پایان درمان برطرف می شود.

 • عدم سفید شدن دائمی دندان :

به خاطر داشته باشید که دندان ها به صورت دائمی سفید نمی ‌مانند. بنابراین لازم است هر چند وقت یکبار، درمان های سفید کننده برای تغییر رنگ خارجی و ذاتی دندان ها تکرار شوند. علاوه بر این، این محصولات مخصوص دندان های طبیعی هستند.

دکتر ندا اسلامی

متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد
عضو بنیاد ملی نخبگان
دارای بورد تخصصی

سابقه بیش از ۱۳ سال فعالیت در کلینیک ویژه دانشکده دندانپزشکی مشهد

آدرس:بلوار هاشمیه – هاشمیه ۱۸ (بلوار صارمی) – پلاک۱۵۱ – ساختمان مدرن هاشمیه – طبقه فوقانی بانک مسکن – طبقه دوم – واحد ۴ تماس: ۰۵۱-۳۸۸۴۵۰۳۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *